Karadağ / Budva

Merhaba Budva, Merhaba Stori Grad...
Budva; bakılası, görülesi, gezilesi...
Sen ne güzel, ne şirin, ne huzurlu, ne mistik bir yersin.. Budva Kalesi, Sveti Stefan'ı, o daracık sokakları, o muhteşem deniziyle burası da ayrı güzellikte harika bir yer...
Budva, Avrupa'nın yeni İbiza'sı olarak da adlandırılan, gece hayatı ile meşhur, eğlence şehri. Budva şehri Slovak plajı ile başlıyor ancak kış mevsimi ve yağmurun çok fazla olmasından dolayı da bizim uzunca gezme fırsatımız olmadı. Burası da surların içine kurulu bir şehir. Şehrin etrafı ise plajlarla çevrili. Öyle harika plajları var ki sanırım yanlış zaman da geldik dedirten tarzdan. Yeryüzü cenneti dedirtecek kadar güzel ve gerçekten yazın bir kaç günlüğüne de olsa gelinip, bu güzel sahillerin tadını çıkarmak gerek.
Burası da Kotor gibi harika bir denize ve sakinliğe sahip. Bir de bir sürü kedilere:)) Her yerde bir sürü kedi var, her yerden üçer beşer kediler çıkıyor.
Buranın da aynı Kotor'da ki gibi o daracık sokaklarına, evlerine, mis gibi deniz kokan havasına bayıldım... Küçük ama öyle keyifli, öyle huzurlu bir yer ki yağan yağmur bile o gizemli havasını etkilememiş. Bu puslu, yağmurlu ve romantizm kokan hava da hemen hemen tüm sokaklarını gezdikten sonra Budva Kalesini boydan boya gezdik. Budva kalesi şehri yukarıdan görebilmek için iyi bir seçim. Ayrıca kaleden o büyüleyici manzara eşliğinde, denizi izlemek de ayrı bir keyif. Burada da kuzumla bir kaç kuş besledikten sonra, keşifimize devam ettik.
Budva’nın sosyetik plajı ve adası Sveti Stefan'ı uzaktan da olsa görülmeye değer. Denizin üstünde, karaya bağlantısı olan bir yarım ada. Tepeden manzarası da harika ve inanın seyrine doyulmuyor. Burası eskiden bir balıkçı köyüymüş. 15. yüzyılda korsanlardan korumak için burayı da surlarla çevirmişler. Sonraki birkaç yüzyıl boyunca burası az sayıda balıkçı ailesinin köyü olmuş. Yüzyıllar içinde kalabalıklaşmış ve nüfus adaya sığmamaya başlamış ve burada yaşayanlar taşınmışlar. O tarihten sonra burası mesire yeri olmuş. Avrupa’da çok meşhur olması 1960-70’lere dayanıyor. Marilyn Monroe, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Orson Welles burayı tatil mekanı seçmişler ve dolayısıyla meşhur etmişler. Yugoslavya’nın parçalanma sürecinde de hızla popülerliğini yitirmiş. Bundan 4-5 yıl önce lüks otel zinciri Aman Resorts tarafından 30 yıllığına kiralanmış ve nefis taş yapılar ile restore edilmiş.
Her yer, her şey çok güzel ve harikaydı... Denizine, sokaklarına ve o mistik havasına bayıldım... Bir de bir ağaç buldum ve ona bir emanet bıraktım. Tekrar gelmek ve görmek ümidiyle, şimdilik hoş çakal güzel şehir Budva..
A.Tamakan

IMG_7646IMG_7633IMG_7587

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.