Arnavutluk / Berat

Harika...!!! Muhteşem...!
Mimarisiyle Avrupa'nın ortasında halen Osmanlı Imparatorluğu'nu temsil eden şu anda yaklaşık 120 bin nüfuslu bir şehir. Mimari özelliklerini bugüne kadar koruyabildiği gibi adını da değiştirmeden günümüze getirmeyi başaran Berat, 1417'de Osmanlı hakimiyetine girmiş.
Osumi nehrinin Müslüman ve Hıristiyan mahalleleri olarak ikiye böldüğü Berat, 2. Bayezid'in burayı ziyareti sırasında, şehre Islami bir görünüm verilmesi için emir vermesiyle bu hale bürünmüş.
Berat'a girdiğimizde Osumi nehri karşılıyor bizi. Şehri ortadan ikiye bölen Osumi nehri, ülkedeki dini hoşgörünün zıddı bir görev üstlenmiş. Anlatılana göre bir ailede anne Hıristiyan, baba Müslüman olabilirken Osumi nehri Berat'ı, Müslüman ve Hıristiyan mahallelerine ayırmış. Nehrin solundaki Osmanlı evlerinde Hıristiyanlar oturuyor. Sağ taraf ise, kalenin bulunduğu dağın yamaçlarından başlayarak, kale içindeki evler de dahil Müslüman mahallesi olarak adlandırılıyor. Berat, Arnavutlar için de önemli tarihi gelişmelere sahne olmuş. Napoli Krallığı'nın desteğiyle Osmanlı kuvvetlerinin karşısına çıkan Iskender Bey Osmanlı kuvvetlerine Berat şehri önünde yenilmiş. Yine, 1945-1985 yılları arasında Arnavutluk'a komünist bir yönetim getiren Enver Hoca da mücadelesini Berat'ta başlatmış. Enver Hoca'nın evi bugün müze halinde ziyaretçilere açık.
Berat kalesi tüm heybetiyle şehrin tepesinde duruyor. Kaleden şehri ayrıntılarıyla görüp, şehrin güzelliğine şahit oluyorsunuz. Kale içinde yer alan köşkü Enver Hoca dinlenmek amacıyla kullanırmış. Yine, kale içinde bulunan TV yansıtıcılarının yanına TRT’nin yayınlarını yansıtmak için de, defalarca yansıtıcı konulmuşsa da bunların kablolarının Hıristiyanlar tarafından kesildiği söyleniyor. Arnavutluk halkının Türklerle irtibatının kesilmeye çalışıldığı açıkça anlaşılıyor.

Manzarası muhteşem, sokakları muhteşem... Beraat Üniversitesini şöyle bir kısaca gördükten sonra yemek yemek için harika bir manzaraya sahip hoş bir restorana girdik. Kendi hoş yemekleri daha da hoş. Pispili( ıspanaklı börek tarzı bir şey) süperdi... Ciğer bildiğimizin dışında salçalı ama lokum gibiydi... Karşık ızgarasının tadı damağımızda kaldı... Kızarmış kaşkaval Arnavut rakısının yanında iyi gitti...
Arnavutların meşhur tatlısı olan Shindetli ise tam bir şiddetliyi:)) Yediklerimizi eritmek üzere, Berat Kalesini görmek için bu güzel şehri gezmeye devam ettik.

Üç günlük tatilimizi de böylece bol kahkahalı, bol tarihli ve bol yemekli şekilde keyifle bitirdik.

A.Tamakan 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.