Fier / Arnavutluk

Sabah Vlore de kısa bir tur atıp, sahilde gezdikten sonra Berat'a oradan da evimize dönmek üzere yola çıktık. Yine yolumuzun üstünde olan ve antik eski şehri Appolino görmek üzere Fier'e uğradık. 

Yok yok bu Arnavutluğun güneyi tam yaşanılası bir yer. Burası da gayet keyifli ve hareketli bir şehir. Bir kahve molası verdikten sonra Antik Yunan kenti Apolloni'yi ve içindeki müzeyi gezdik.
FIER, Appolino antik kentin kalıntılarıyla tanınan bir yer. Kent 137 hektarlık bir alanı çevreleyen 4 km uzunluğunda bir duvar var. En ilginç yerler arasında belediye meclisi binası, kütüphane, zafer takı ve Artemis tapınağı var. Ayrıca dikkate değer 2. yüzyıla tarihlenen ve bir zamanlar yaklaşık 10.000 seyircinin ağırlandığı Odeon ve iki katlı, 77 metre uzunluğunda kapalı geçit var.
Fier'e 12km'lik uzaklıkta olan Apollonia, Arnavutluk'ta iki en önemli antik Ilyrians sömürge yerleşim yerlerinden biri.
Kazılar ve Appolino Anıtlar
Appolino'da kazı yapmak için ilk girişimler 1. Dünya Savaşı sırasında Avusturyalı arkeologlar tarafından yapılmış. Sistematik kazılar şehir merkezinde anıt kompleksi gün ışığına çıkarmış. Leon Rey, yönettiği bir Fransız arkeolojik misyonu ile 1824 yılında başlamış. Birçok eser St. Mary manastır müzesinde sergilenmektedir.

Agonothetes Anıtı
Bu anıt ta daha sonradan restore edilmiş. Yapısı, yarım daire şeklinde ve yapının ön kısmı özel bir şekilde dekore edilmiş. Korint tarzı ile taçlandırılmış 6 ayağı vardır. MS 2. yüzyılın ortasından kalma bir yazıtta; yüksek rütbeli subaylar ve onun askerlerinin ölümü anısına inşa edilmiş olduğunu söyler. Anıtın açılış gününde, gladyatörler 25 çiftin katılımıyla bir gösteri yapmışlar. Batı tarafında, anıtsal yapının üst tarafında küçük kalıntıları görebilirsiniz.
A.Tamakan
IMG_8475IMG_8491IMG_8491.JPG


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.