Arnavutluk / Saranda & Butrint

Saranda' da ayrı güzellikte bir sahil şehri. Saranda deniz turiziminin yanı sıra tarihi eser meraklıları için de muhteşem bir yer. Butrint arkeolojik şehri, Roma, Yunan ve Bizans döneminden kalma çok önemli bir yer ve aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış bir şehir.
Arnavutların da evlendiklerinde balayı için çoğunlukla tercih ettikleri bir yermiş Saranda, bunu da burada öğrenmiş olduk.
Küçük ancak çok keyifli, harika bir sahili ve denizi olan ve gerçekten suyun berraklığını tahayyül dahi edemeyeceğiniz, gidip görülesi kasaba havasında muhteşem bir şehir. Kuzumla birlikte kendimizi hemen bu güzelliğe kaptırıp dakikalarca ellerimizi sudan çıkaramadık. Buradan topladığımız taşlarıda iskeleden bir bir denize atıp bol bol eğlendik. Bol bol iyot aldıktan sonra Butrint'i gezmek üzere yolumuza devam ettik.
Butrint; Yunan, Roma, piskoposluk ve Bizans dönemleri boyunca antik bir kent olmuş. Arnavutluk'un Yunanistan sınırı yakınlarındaki bir Yunan antik kentidir. Vivari Kanalı'na bakan bir tepe üzerinde yer alıyor. Akdeniz'in en büyük klasik şehirlerinden biri olmasına rağmen, Butrint büyük ölçüde bilinmemekte. Roma dönemi amfitiyatrosu, Bizans Bazilikası (İstanbul'da Ayasofya'dan sonra dünyanın en büyüğü), mozaik zeminle döşenmiş Roma tapınağı, aslan oymalı kapısı ile dönem boyunca inşa edilmiş sayısız tarihi yapıları barındırmakta.
Amfitiyatro ise şu anda dünya amatör tiyatro grupları tarafından bir performans mekanı olarak kullanılıyor. Buraları da gezip, bol bol fotoğraf çektikten sonra bir kahve molası bu keyifli ve huzur dolu yorgunluğumuza bir hayli iyi geldi.
Sırada Delvin ve Vlore var, haydi başlasın bakalım yeni maceralar....
A.TamakanIMG_8297

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.