O zaman başlasın ”Tiran Günlükleri”…

Kendimi bildim bileli yani hatırladığım altı yedi yaşımdan bugüne kadar, her “Nerelisin?” diye sorulduğunda; İstanbul’ da doğdum ama Arnavutum ben” demek oldu ve bununla da her zaman gurur duydum. Hatta bazen abartıp “Yugoslav Arnavutu değil ama, Arnavutluk Tiran danım” dediğimi biliyorum ki bunu da buraya geldiğimde öğrendim Tiran değil, Korça lıymışız. Ataları Arnavut, ikinci kuşak İstanbullu olarak buraya geleceğim, burada yaşayacağım ve bunları yazacağım aklımın ucundan bile geçmezdi. Kendi ata kültürümü, dedelerimin Kültürlerini, yaşamlarını bir nebze olsa da yaşamış oldum. Bu nedenle de bir çok sıkıntı yaşamama rağmen, bu yazıyı yazmak benim için inanılmaz heyecan verici ve inanılmaz keyifli. Benim için bugüne kadar yaptığım en güzel şeylerden biriydi bunları yazmak ve burada yaşamak.

Roma’dan Arnavutluğa tayinimiz çıktığını duyduğumda -ki bunun hoşuma gitmeyeceğini düşünerek biraz çekinerek söylemişti- hayırlısı olsun, en azından kendi topraklarımı göreceğim fena mı ne güzel işte demiştim. Aynı şekilde akrabalarım, kuzenlerim, arkadaşlarıma da bu durumdan memnun olduğumu söylediğim de bir çoğu samimiyetime inanmamış ” Hadi canım, Roma’dan sonra Tiran, pek çekilmez” sözlerini de pek çok kere duydum taa ki ben burada yaşamaya başlayıp, gerçekten burada çok daha mutlu,keyifli olduğumun sonuçlarını, çok kısa bir süre içerisinde görmelerine kadar.

Evet Tiran’a çok soğuk bir kış gününde kalbimin, ruhumun sıcaklığını hissederek geldim… Evet, çok büyük bir heyecanla ve umutlarla geldim. Burada herşeyin benim için, bizim için çok daha iyi olacağına dair içimde inanılmaz bir inançla geldim… Yaklaşık dört sene oluyor ve ben hala buradayım, üstelik bir çocukla ve bir başıma… Yani anlayacağınız, o umutların, heyecanların, ruhumda hissettiğim sıcaklığın bir anda kursağımda kalmasıyla da yaşamaya devam ettim, ediyorum da… Ancak hiç bir zaman vazgeçmedim…Neden mi?

O zaman başlasın “Tiran Günlükleri”….

A.Tamakan

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.