Tiran Günlükleri / Mutfak

Arnavut mutfağı Türk mutfağına çok benziyor. Burada da her türlü sebze ve meyve mevcut. Ama benim için Türkiye den çok önemli bir farkları var. Her şey taze ve doğal. Evet yurt dışından gelen ithal meyveler ve bazı sebzeler olabiliyor avakado, mango, kivi, Akdeniz salatası vs gibi ancak özellikle sebzeleri ve etleri tamamen doğal. İnekler, kuzular, tavuklar tamamen doğal ortamda besleniyor ve ithal hazır yem kullanılmıyor. Bu sebeple de burada yediğim etin ve yumurtanın tadı, beni bir kez daha çocukluğuma götürdü. Tavuğu haşladığımda eve yayılan mis gibi kokusu, yumurtanın lezzeti ve hele ki özellikle Mart&Nisan aylarındaki kuzunun lezzetini anlatamam. Tavuklar küçücük küçücük, körpecik bir porsiyonda bir tavuk yiyebiliyorsunuz, bizde ki gibi şişirilmiş değil. Yumurtaların rengini uzun süredir öyle görmemiştim. Et kart değil, tazecik yarım saatte pişiyor. Sebzeler, meyveler yamuk yumuk, bazıları kurt delikleri var, ilaçlanmamış mis gibi doğal. Bizimki ile aynı bir çok yemek var. Bizim sebzeli güvece benzer bir yemekleri var; tek farkı içine kaşar koyuyorlar ve buna kiremit kebabı deniyor. Meşhur Arnavut ciğeri de burada bir çok restoranda bizim bildiğimizin aksine farklı olarak salçalı ve soslu olarak güveçte yapılıyor. Ancak tadı muhteşem, yumuşacık, lime lime ağızda dağılıyor. Yine güveçte hamurla kaplayarak yaptıkları et soteleri de bize benzer ama etinden olsa gerek çok daha güzel. Buradan yemeden dönmeyeceğiniz en meşhur tatlıları da shindetli (sağlıklı demek) ve trileçe dir. Bir de börek tatlısı adı verdikleri, bizde ki baklavaya benzeyen tatlısı var. Bunların dışında bir çok tatlıyı da burada bulmak mümkün. Burada da her ilin, her yörenin kendine has yemekleri var. Elbasan’ın Elbasan tavası, Korça’nın Lakror’u, Durres’ın balık yemekleri…  Her sokakta birer börekçi ve daha çok öğrenciler ile gençlerin tercih ettiği bizdeki tırnak pide yada krep arasına döner ve çeşitli soslar koyarak yaptıkları bir sandviç çeşidi olan ‘suflaçe’ dedikleri sandviçleri satan küçük dükkanlar var. Buralar sabah kahvaltıları ve öğlen yemekleri için bir çok kişinin uğrak yeri. Her türlü börek, pasta, kek, kurabiye var ama bir tek bizim o mis gibi simitimizi de özlemiyor değilim. Yani kısacası burada her şey doğal, taze ve lezzetli aynı burada yaşamak gibi:))

A.Tamakan  

“Tiran Günlükleri / Mutfak” üzerine 8 yorum

 1. Şulina diye sütle yapılan bir biber turşusu vardır mutlaka tavsiye ederim. Börek ve etli yemekler konusunda atalarımı tek geçerim. Zaten pırasa dışında sebzeyle ilişkileri yeni sayılır; zira Türkiye’de tanıştıkları taze fasulye için bile dedem, “biz bunları hayvanlara yedirirdik” diye kızardı.

  1. Öncelikle bu değerli yorumunuz için teşekkürler. Evet biliyorum Şulina yı ve çok da lezzetli. Genelde rakının yanında yiyorlar burada. Atlamışım onu yazmayı:) Ben beş senedir bırada yaşıyorum, yazımı da üç sene önce yazmıştım aslında ve dolayısıyla eksikleri var. Evet ete ve et yemeklerine düşkünler. Hasta olduklarında, grip olduklarında dahil ilaç yerine sürekli et yiyorlar. 🙂 Sebzeyle evet araları yok, genellikle kızartma yada ızgara olarak kullanıyorlar. Patlıcan ı ve biber dolmasını yemeklerde kullanmayı ise hiç bilmiyorlar. Atalarımı demişsniz, sanırım sizde Arnavutsunuz benim gibi. Bende Arnavutum, seneler sonra buraya gelip burada yaşamak nasipmiş. Ama bıralar çok güzel. Sorsanız Arnavutluk’un harita da bile yerini bilmeyen insanlar var ancak Türkiye den çok çok daha ilerideler mentalite ve kültür olarak. Selamlar.

   1. Evet Arnavut’um. Bazen burayı bırakıp gözümü oraya çevirsem de sanırım zamanı değil. Yalnız ne mutlu size ki hem gitmeyi başarmış hem de bundan memnun kalmışsınız.

    1. Ben tesadüf eseri belli bir süreliğine gelmiştim. Ama hayatta insanın karşısına neler çıkacağı, neler yaşayacağı belli olmuyor. Sonra da burada yaşamaya devam ettim. Ama çok ta memnunum. Tüm tanıdıklarıma anlata anlata bitiremiyorum:) Ama güvenli ve huzurlu yaşamak için çok güzel bir yer. Umarım bir gün sizde gönlünüzden geçtiğini yaşayabilirsiniz.

     1. Uzun süredir inceliyorum, sizin Tiran Günlükleri’ni de hatmettim 🙂 Ülkeye dair ne varsa araştırıyorum da start verecek cesarete sanırım ulaşamadım. Türkiye’den oraya dönen epey insan olduğunu okumuştum bir yerde. Teşekkür ederim.

      1. Öncelikle teşekkür ederim vakit ayırıp okuduğunuz için😊 Daha devamı var ama bu aralar tembelim biraz. 😊 Tiran ülke olarak fakir bir ülke son 3-4 yılda birqz daha geliştirdi kendini. Aslında yatırım yapmak için çok alan var. Hem Arnavutluğu kalkındırmak hemde para kazanmak için. Ama hepsi sermaye gerektiren işler pek tabii. Ancak brlli bir süre kendinizi idare edebilecek nakite sahipseniz bir kaç sene idare edip o süre içerisnde işleri ilerletebiliyorsunuz. Hep söylüyorum, Türkiye’nin özellikle yatırım yapması gereken br ülke diye ama gününüzde maalesef Türkiye nin kendine hayrı yok😊 Aslında çok çok uzun meseleler😊 inşallah kısa zamanda paylaşmaya devam edeceğim.

       1. Tiran Günlükleri ilerisi için yol göstericilerimden biri olacağı gibi içimdeki ateşi de körükleyip canlı tutması bakımından faydalı olacak. Çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.