İtalya / Roma (Fontana di Trevi&Pantheon)

FONTANA DI TREVI (Aşk Çeşmesi)

Bizim nedense ”Aşk Çeşmesi” diye bildiğimiz bu şaheserin asıl adı ”Fontana di Trevi” yani ‘Üç yol Çeşmesi’dir. Adını, üç yeraltı su yolunun bu noktada toplanmasından aldığını söylüyorlar. Daracık sokaklar aralığında kalan bu gösterişli çeşmenin genel ifadesi denizdir. Deniz kabuğundan bir at arabası, arabayı çeken kanatlı atlar ve arabada bulunan mitolojik deniz tanrısı Neptün. Burada ki mitolojik hayvanlar kompozisyonunda, şaha kalkmış at, okyanusun karışıklığını, sakin olan ise huzur dolu durgunluğunu simgeler.

Roma’daki en büyük ve en ünlü barok tarzı çeşmedir. 25.9 metre yüksekliğinde ve 19.8 metre genişliğindedir. 1732 yılında Nicola Salvi tarafından tasarlanan çeşme 1762 yılında tamamlanmıştır. Bu çeşme, Trevi Meydanı’nda bulunur.

17. yüzyılda Papa Urban VIII, Bernini’den çeşmenin yenilenmesini istemiştir. Fakat Papa’nın ölümünden sonra bu proje gerçekleştirilmemiştir. Bernini sadece çeşmenin yönünü Quirinal Sarayı’na doğru çevirerek Papa’nın bu görüntünün tadını çıkarmasını sağlamıştır.

Efsaneye göre çeşmeye bozuk para atan kişi bir gün Roma’ya dönecektir. Atılan bu paralar belirli aralıklarla toplanarak yardım kuruluşlarında kullanılmaktadır. İnanışa göre sağ elle sol omuz üstünden Trevi Çeşmesi’ne para atmak kişiye iyi şans getirir. Bir bozuk para atmanın bir gün Roma’ya dönüleceğine, iki tane bozuk para atmanın Romalı güzel bir kıza aşık olunacağına, üç tane bozuk para atmanın ise Roma’da birisi ile evleneceğine işaret ettiğine inanılır. Her gün,her saat hatta her an tıka basa kalabalık olan bu şaheseri görmek ve şöyle rahat rahat inceleyebilmek için gece vaktini tercih edebilirsiniz.

PANTHEON

Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş yapısıdır. Pagan Roma tanrılarına adanan tapınak, MS 118 – 125 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapı, İmparator Hadrian tarafından yapılmıştır ve yapılış amacı Augustus’un arkadaşı ve komutan Marcus Agrippa’nın MS 80 yılında yanan Panteon’unun yerine geçmektir.

Antik Roma’nın en iyi korunmuş anıtı olan ve görkemli gücünü sessiz zerafetiyle birleştirmiş bu dairesel yapı sadeliğine rağmen muhteşem. İnanılmaz derin, sessiz ve görkemli benim için. Burada öğrendiklerimize göre; Pagan döneminde tüm tanrılar için yapılmış bir tapınaktır. Daha sonra kilise olarak kullanılmaya başlamıştır. Roma’da ki en eski kubbeli binadır ve bu kubbenin çapı 43 metredir. Kubbenin özelliği dışarıda ki güneşi en iyi şekilde içeri alması ancak bunun yanı sıra yağmur yağdığında içeriye girmesini engelleyecek şekilde yapılmış olmasıdır. Ayrıca burada öğrendiğimiz bir bilgi de; Pantheon, Pagan döneminde yapılmış olup, daha sonra Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlığa geçişi ile birlikte, uzunca bir süre tapınak olarak kullanılmamış ve atıl olarak kalmıştır. Bu dönem içerisinde, depo, ahır gibi farklı amaçlarla kullanılmıştır. Bu kubbenin iç ve dış çevresinde yaklaşık olarak 300 ton ağırlığında bronz kullanılmıştır. Bu dönem zarfında bronzun pahalı olması nedeni ile de bu bronzlar buradan sökülerek eritilmiş ve günümüzde San Pietro kilisesi içinde ki, sadece özel ayinler sırasında papanın çıkma yetkisi bulunan devasa sunağın yapımında kullanılmıştır. Ayrıca Rafaeollo, İtalya’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuelle ile oğlu I.Umberto gibi önemli kişilerin mezarları da burada bulunmaktadır.

Meydanları ve çeşmeleri ile ünlü olan Roma da, burada da geniş,etrafı kafelerle dolu ve ortasında çeşmesi bulunan bir meydan var. Kısa bir gezintiden sonra bu çeşmenin merdivenlerinde oturup etrafı izlemekte ayrıca keyiflidir.

A.Tamakan

IMG_1757IMG_1777

600px-Pantheon_façana

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.