İtalya / Roma(Colosseo & Piazza Navona)

COLOSSEO

Gladyatörler, aslanlar, kaplanlar…. Roma’nın simgesi haline gelen, çok görkemli, çok haşmetli bir sanat harikası.

Burada imparatoru ve Roma halkını eğlendirmek için gladyatör dövüşleri düzenlenir ve pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurmuş.

Colosseo veya Flavian amfi tiyatrosu MS 72 yılında İmparator Vespasian tarafından yapılma emri verilen Roma’da bulunan amfi tiyatrodur. Tiyatro, oğlu Titus tarafından 80 yılında tamamlanmıştır. İsmini bir zamanlar buraya yakın bir yerde bulunan İmparator Nero’dan alır. Taş ve demirden inşa edilen Kolezyum, dünyadaki en büyük amfi tiyatrodur ve Roma mimari ve mühendisliğinin en önemli eseri olarak kabul edilir. Orta Çağ’ın başlarında kullanımı durdurulan yapı, günümüze bir kısmı zarar görmüş olarak ulaşmıştır. Depremlerin ve taş çalanların bu zarara neden olduğu düşünülmektedir. Roma Forum’un hemen doğusunda inşa edilen Kolezyum, 55.000 izleyicinin giriş yapabileceği 80 arklık girişlere sahiptir. Tiyatro amacı ile kullanıldığı zamanlarda bu izleyiciler yerlerine sınıf farklarına göre oturtuluyorlardı.

188 metre uzunluğu, 156 metre genişliği ile devasa bir yapıdır. Sadece tiyatro oyunları için değil, hayvan dövüşleri, idamlar ve gladyatör mücadeleleri için de kullanılmıştır. Gladyatör mücadeleleri o günlerde çok popüler olan bir aktivitedir. Genellikle kölelerden, mahkumlardan ve suçlulardan oluşan gladyatörler arasında birkaç kadın gladyatör de vardı. Zengin fakir herkesin izlediği bu mücadeleler kimi zaman imparator tarafından da takip edilmekteydi. Bir günde birkaç farklı mücadelenin sergilendiği Kolezyum’da kan olan toprak ara ara yenisi ile örtülürdü. Bu organizasyon Hristiyanlığa kadar devam etmiş fakat insan ölümleri nedeniyle sonlandırılmıştır.

Roma İmparatorluğunun ikonik sembolü olan ve turistlerin uğrak noktası olan Kolezyum’un Roma Katolik Kilisesi ile yakın bağlantıları vardır. Papa, Kutsal Cuma (İsa’nın çarmıha gerildiği gün) için meşaleyi Kolezyum etrafındaki alanda ateşler.

Kolezyum’a toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz çeşitli alternatifleriniz var. Bunlardan ilki metro. Kolezyum’a metro ile “Colosseo” durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Tramvay ile ise 3 numaralı hat ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bunlar dışında 60, 75, 85, 87, 271, 571, 175, 186, 810, 850 ve C3 nolu otobüslerle de Kolezyum’a ulaşabilirsiniz. Metro ve otobüs dışında turistik hop on hop off (üstü açık) otobüsler ile de bölgeye ulaşabilirsiniz.

Bir de burada öğrendiğim bir efsaneye göre İtalyanlar derler ki; Colosseo yıkılmadan Roma yıkılmaz. Roma yıkıldığında da tüm dünya yıkılır. Yani kısacası ne zaman ki Colosseo yıkılacak, o zaman dünyanın da sonunun geleceğine dair bir inanış var İtalyanlarca…Ne kadar doğrudur değildir bilinmez, ancak Roma da halen inanılan bir efsane….

PIAZZA NAVONA

Piazza Navona Roma’daki en ünlü meydanlardan biridir. Eski bir stadyum şeklinde inşa edilmiştir. Romalılar döneminde bu alan Dominitian Stadyumu olarak kullanılmaktaydı ve 30.000 kadar izleyici alma kapasitesine sahipti. Piazza Navona da bu stadın ölçülerinde ve şeklinde inşa edilmiştir.Rüzgarlı sokaklardan ve tarihi merkezlerden birden Piazza Navona’ya çıkarsınız. Şehrin göbeğinde bulunan bu yer mimarisi ve uyumlu sanat eserleri ile göz alıcı güzelliktedir. Tüm Roma meydanları içerisinde Piazza Navona, Roma hayatının en canlı yaşandığı yerlerdendir. Uzun bir süre buluşma noktası olarak kullanılan meydan, ayrıca pazarlara, yarışlara ve farklı organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır.

Piazza Navona, barok tarzının baş yapıtı olarak kabul edilir. Meydanda mimar Gian Lorenzo Bernini’nin “Dört Nehir Çeşmesi”, Francesco Borromini ve Pietro da Cortona’nın çalışmaları vardır.

Bir efsaneye göre bu meydan Bernini ve Borromini’nin rekabetini sembolize etmektedir. Bernini nehir tanrıları ile paganizmi yansıtırken Borromini aynı meydanda kilise ile Hrıstiyanlığı temsil etmektedir. Günümüzde yaya geçişine açık olan Piazza Navona, “Fountain of Four Rivers” (Dört Nehir Çeşmesi) ve bunun tam karşısında Sant’Agnese Kilisesine sahiptir. Bu çalışmaların hepsi barok tarzını yansıtır.

A.Tamakan

IMG_1769

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.