İtalya / Venedik

Sular şehri, köprüler, maskeler, festivaller şehri Venedik...
Yıllardır hatta çocukluğumdan beri görmek istediğim ilk yerlerden biriydi Venedik... O mistik havası, kanalları ve gondolları ile hep romantik gelmiştir bana. Şimdi ise hayalini kurduğum şehri doyasıya gezeceğim.
Venedik şehrine iki bölgeden giriş yapabilirsiniz ister istasyon tarafından ister sahil tarafından. Biz istasyon tarafından geldik ama sahil tarafı çok daha keyifli. Şehrin merkezine gelip, valizlerimizi bıraktıktan sonra Venedik’te ki turumuza büyük bir heyecan ve merakla başladık. Önce şehrin kalbi sayılan San Marco Meydanı‘na oradan da San Marco Bazilikası‘nı, Aziz Mark’ın Çan Kulesi‘ni, Torre dell Orologio’yu, Correr’i ve Dükler Sarayı’nı gezdik. Her biri birbirinden güzel yapılar. Bugün oğlumun biraz huysuz olmasından mütevellit çok fazla not tutma imkanım da olmadı maalesef. 
Daracık daracık sokaklarında oradan oraya yürüdük. Her biri birbirine benzeyen sokakları inanılmaz dar ve karanlık. Bir çoğu güneş görmüyor diyebilirim. Ama tüm evler buram buram tarih, yaşanmışlık kokuyor. 
San Marco Meydanı’nda, şarabınızı yudumlayıp, canlı keman ve piyano eşliğinde Venedik resitallerini dinleyebilirsiniz.
Festivale denk gelemedik ama onlarca çeşidiyle rengarenk maskeleri beni benden aldı. Hepsi ayrı ayrı muhteşem. Hangisini almak istediğinize bir türlü karar veremiyorsunuz. 
Elbette buraya gelip de olmazsa olmazlardan biri de gondolla gezinti yapmak. Kasım ayında gelmemiş olmamıza rağmen, hava güneşli ve çok güzeldi. Böylelikle de kanallarda yaptığımız gondol sefamız da çok keyifli geçti. Ayrıca da akşamüstü gün batımında yapılan gezinti, inanılmaz romantik. :)
Buradan da küçük gezinti tekneleriyle Murano‘ya geçtik. Murano da, cam atölyelerinde, ustaların hünerli ellerinde şekillenen birbirinden güzel cam eşyaları da ayrı bir güzellikte. Avizeler, vazolar, tabaklar, bardaklar ve çeşitli süs eşyaları renkleriyle insanın gözlerini kamaştırıyor. 

Bütün gün oradan oraya gezdik ve bir hayli de yorulduk. Ancak itiraf etmeliydim ki bugüne kadar hayalimde canlandırdığım kadar heyecanlandırmadı burası beni. 
Ama yine de her şey çok keyifliydi....
A.Tamakan


 

DSCF0240DSCF0494DSCF0145DSCF0173

 

“İtalya / Venedik” üzerine 2 yorum

  1. Venedik benim de görme şansı yakaladığım şehirlerden. Fakat açıkçası bu denli suyun içinde yaşamak fikri benim için bir hayli klostrofobik. Fakat müthiş bir turizm odağı. Bir dezavantaj nasıl avantaja dönüşürün hikayesi gibi. Bloğu keşfetmek halim hala okumakta ve çok keyifli 🌺

    1. Çok teşekkür ederim bu değerli yorumlarınız için. Çocukluğumdan beri en çok görmek istediğim yerlerin başında geliyordu ama gördüğümde o heyecan maalesef biraz hüzne bıraktı yerini. Aynen dediğiniz gibi avantaja çrvrilmiş bir şehir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.