İtalya / Pisa

Dünyaca ünlü eğik kule Pisa...
Bir çok kişinin bildiğinin aksine bu eğik kule ismini İtalya’nın meşhur yemeği pizzadan değil, İtalya’nın Toscana bölgesindeki Pisa şehrinden alır.
Floransa’dan yaklaşık 30-40 dakika uzaklıkta olan bu şehire eğer arabayla gitme imkanınız yoksa trenle çok rahat ulaşabiliyorsunuz. 
Pisa tren istasyonundan ilerlemeye başladığımızdan kısa bir süre sonra Arno nehrine vardık. Arno nehri boyunca rengarenk evler , tıpkı bir ressamın paleti gibi inanılmaz görünüyor. Nehri geçtikten hemen sonra dükkanların ve kafelerin olduğu güzel bir caddeye çıktık ve hemen o güzel kafelerden birinde kahvelerimizi içmek üzere biraz mola verdik. Bugün de hava şansımıza inanılmaz güzeldi. Kasım ayının soğun da sıcacık güneş içimizi ısıttı.
Kısa bir yürüyüşün ardından Piazza dei Miracoli'ye yani Pisa kulesinin olduğu Mucizeler Meydanına vardık.
Yemyeşil bir alan ve bir sürü insan. Ellerinde fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekilirken şekilden şekle giren insanlar... Bu insanları izlemek bile inanılms eğlenceliydi. Koşanlar, uçanlar, düşenler, ters dönenler... 

Pisa kulesinin hikayesi ise şöyleymiş. 
1173 yılında inşa edilmeye başlanan kule, 5 yıl kadar dik durabilmiş. Üçüncü katı tamamlandıktan sonra ağırlıktan dolayı eğilmeye başlamış. Araştırmalara göre eğikliğin sebebi, kulenin temelindeki killerin kuvvetli olmaması ve toprak kaymasıymış. Temeli güçlü olmayınca da zaman içinde eğilmeye devam etmiş ve bu nedenle de yaklaşık 100 yıl süre boyunca inşaatı durdurulmuş. 1272 yılında bir mimar tarafından dördüncü kat eklenmiş. Bu sırada eğikliği düzeltmek için bir takım çalışmalar yapılınca durum biraz daha kurtarılabilir hale geleceği düşünülmüş. Aslında bu çalışmalar kulenin biraz daha eğilmesine yol açmış. Temeline yakın yol açmaya çalışmaları ve bu yolun deniz seviyesinin altında kalması sebebiyle açılan yol, suyla dolmuş ve bu şekilde de Pisa Kulesi bugünkü eğriliğine kavuşmuş. 1990'lı yıllarda gitgide daha da eğilen kule restorasyon sebebi ile 10 yıl kapalı kalmış ve sonra tekrar haşka açılmış. Günümüzde hâlâ sapasağlam duran kulenin yıkılmamasının sebebinin ağırlığı olduğu söyleniyor.

Bizde elbette bu geleneğe uyup, her ne kadar klasik bir poz versek de bir kaç fotoğraf çekip, tam karşısında sıra sıra dizilmiş olan hediyelik eşya satan dükkanları biraz gezip, kahvelerimizi içtikten sonra yolumuza devam ettik...

A.Tamakan

DSCF0525DSCF0614DSCF0675DSCF0685

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.